Bergamo and Milan

A few days ago I went to Bergamo to visit my friend. The weather was lovely like for December, it was sunny and nice. One day we decided to go to Milan that is located around 50 km away from Bergamo. The train connection is great and cheap – it takes just an hour and costs around 5 Euro.

Kilka dni temu wybrałam się na wycieczkę do Bergamo, aby odwiedzić moją przyjaciółkę. Pogodę miałyśmy wspaniałą jak na grudzień, było słonecznie i przyjemnie. Jednego dnia postanowiłyśmy udać się do Mediolanu, który znajduje się jakieś 50 km od Bergamo. Połączenie jest bardzo dobre i tanie – możemy dostać się tam szybką kolejką w około godzinę za jakieś 5 Euro.

IMG_3438q

Both Milan and Bergamo made a good impression on me. Bergamo is a little cosy town with many beautiful narrow streets in typical Italian style. It is much quieter than Milan, which is obviously caused by the size of the town and it is also less popular than Milan so less tourist know about it and visit it.

Zarówno Mediolan, jak i Bergamo bardzo mnie urzekły. Bergamo to urokliwe miasteczko z mnóstwem pięknych, wąskich uliczek, w iście włoskim stylu. Jest tu zdecydowanie spokojniej, niż w Mediolanie, co oczywiście spowodowane jest mniejszą popularnością tego miasta, a więc i też mniejszą liczbą turystów.

IMG_3382.jpg

This beautiful view we can admire from the Via Sant’Alessandro bridge.

Tę piękną panoramę miasta możemy podziwiać z mostu Via Sant’Alessandro.

IMG_3449

That day I wore: faux fur and jeans from Zara, silver turtle-neck top from Stradivarius, hat from Mango and shoes from Warehouse.

Tego dnia miałam na sobie: sztuczne futro i spodnie z Zary, srebrny golf ze Stradivarius, kapelusz z Mango oraz buty z Warehouse.

IMG_3463p.jpg

IMG_3458.JPGA lovely sunset in Bergamo.

Piękny zachód słońca nad Bergamo.

IMG_3542p.jpgThe famous Duomo di Milano.

Słynna katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie.

IMG_3571p.jpg

IMG_3584p.jpg

IMG_3609p.jpg

IMG_3618p.jpgForgive me the quality of some photos. I just really wanted to show you the interior of the Galleria Vittorio Emanuele II (the Italy’s oldest active shopping mall).

Wybaczcie jakość niektórych zdjęć, wiem, że nie jest najlepsza, ale zdecydowałam się jednak je dodać, żeby pokazać wnętrze pięknej galerii Wiktora Emmanuela II (najstrasza działajaca galeria handlowa we Włoszech).

IMG_3631p.jpg

IMG_6961p.jpg

I fell in love with Italy when I came there for the first time being just 14 years old. My love lasts until today and I love to return there whenever I can. Milan is beautiful and I would definitely like to spend more days there. I will definitely be back.

Zakochałam się we Włoszech, kiedy po raz pierwszy tu przyjechałam w wieku 14 lat.  Ta miłość trwa po dziś dzień i uwielbiam tu wracać, kiedy tylko mam okazję. Mediolan jest piękny i chętnie spędziłabym tam więcej niż jeden dzień, dlatego zdecydowanie planuję wrócić tu w przyszłości.

Justyna x

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s