About me

IMG_7974

Hi! My name is Justyna. I was born and raised in Poland, but decided to leave my mother country in 2015 and move to London where I am currently based. It was one of the greatest decisions in my life and I am excited to explore more of this beautiful world. I created this website to show my travels which are an important part of my life but also share ideas, advice and inspire others in any possible way. 

I am vegetarian and healthy lifestyle is very important to me. By saying that I mean not only what we eat, but also how we feel with ourselves (our body and our thoughts). I believe it can have a huge impact on the quality of our life. I am a big yoga enthusiast and meditation is an important part of my life too. I am happy to share my knowledge about it as well. 

The idea of having my own blog has been on my mind for years. I was just 14 years old when I discovered blogs and really loved them – I was (and still am!) following many bloggers who inspired me and one day I realised I would also like to create a space where I can express myself. I am very excited for this journey and hope you can also make use of it!

 

Hej! Mam na imię Justyna. Urodziłam się i wychowałam w Polsce, lecz w 2015 roku zdecydowałam się opuścić swoją ojczyznę i przeprowadziłam się do Londynu, gdzie obecnie mieszkam. To była jedna z lepszych decyzji w moim życiu i nie mogę się doczekać kiedy będę odkrywać inne zakątki tego świata. Stworzyłam tę stronę, aby pokazać moje podróże, które są ważną częścia mojego życia, ale też aby dzielić myśli, pomysły, dawać porady oraz inspirować innych w każdy możliwy sposób.

Jestem wegetarianką i zdrowy tryb życia jest bardzo ważny dla mnie. Mówiąc to nie mam na myśli tylko tego, co jemy, ale też jak czujemy się sami ze sobą (z naszym ciałem i myślami). Wierzę, że to może mieć ogromny wpływ na jakość naszego życia. Jestem wielką miłośniczką jogi i medytacja jest również ważną częścią mojego życia. Bardzo chciałabym dzielić się także tą wiedza z innymi. 

Pomysł na założenie własnego bloga był w mojej głowie od kilku ładnych lat. Miałam zaledwie 14 lat kiedy odkryłam blogi po raz pierwszy – uwielbiałam je i obserwowałam (wciaż obserwuję!) wielu blogerów, którzy inspirowali mnie, aż pewnego dnia zdecydowałam, że również chcę stworzyć miejsce, gdzie mogę wyrazić siebie. Jestem bardzo podekscytowana na tę przygodę i mam nadzieję, że Wy również będziecie mieć z tego użytek!